Blog: Jak se staráte o svou kosmetiku?

Za sebe mohu říci, že pečlivě. Ale mám to ve svém životním nastavení.

Opravdu. Psům, kteří se mnou sdílí domácnost, vyprávím, kam jdu a kdy se budu vracet. Také s nádobím komunikuji, třeba mu vysvětluji, co se v něm bude vařit. Květinám, které mou péči přežívají, děkuji za to, že jsou, a podobně.

Ne a nejsem blázen. Právě tenhle styl komunikace jsem se naučila, když jsem byla novo maminka a v porodnici mi porodní asistentka vysvětlila, že by bylo dobré, abych svému miminku vysvětlovala, co s ním hodlám dělat, že jej třeba budu přebalovat. Protože mnou přece také nikdo nelomcuje, když se se mnou chystá cokoli dělat, ale vysvětlí mi, co se bude dít. A jak jsem si tak zvykla na tento styl komunikace, už mi zůstal. Ve všech ohledech.

Ale zpět k meritu věci. Střelená trochu jsem, možná i víc, ale v každém případě jsem pečující. Starám se o věci, které mi patří, snažím se nakupovat pomalou módu, užívat si pomalá jídla, nikoli ta fast. A k tomu patří i kosmetika. Kromě toho, že se snažím nepředzásobovat se kosmetikou, která by se na poličce v koupelně zkazila, snažím se také nemít k dispozici třicet make-upů, dvacet rtěnek a padesát řasenek. Jednoduše řečeno proto, že po datu spotřeby bych je následně vyhodila bez dalšího efektu. A výroba nejen obsahu, ale také kelímku něco stojí. Nechává uhlíkovou stopu…

Lepší než si hrát na vizážistku, kterou nejsem, a hromadit desítky a stovky přípravků, byť se mi ty kouzelné kufříky profesionálek jakkoli líbí, je sáhnout po produktech, o kterých vím, že je spotřebuji. Díky nimž jsem krásnější, upravenější a sofistikovanější.

Základem je péče o pleť, tedy produkt pro odlíčení, podklad, báze, denní a noční krém. Pak přicházíme k dekorativní kosmetice a upřímně, čím starší jsem, tím spíš mi stačí kvalitní řasenka, rtěnka, bronzer a make-up. Slovy sloganu na dobrou kávu: Vybrané produkty. What else?

Miluju to, že díky přesně vybraným přípravkům – jsem krásná a neztrácím drahocenný čas každodenním dumáním, zda se nalíčím ve stylu nude nebo jako disco diva. A to navíc vím, že cool členka skupiny ABBA by ze mne opravdu nebyla. Přesto, kdybych měla doma stíny pro takové líčení, váhala bych, jestli zrovna dnes, náhodou, by na mně nevypadaly skvěle. Nevypadaly, a proto si je ani nekupuji.

Mám jedinou radu. Pokud si chcete vyčistit život, starat se o kosmetiku, kterou spotřebováváte, ale také o planetu, kterou obýváte, buďte střídmější. Nechte si komplexní plán péče o pleť i seznam dekorativních přípravků, které vám nebudou prokazovat medvědí službu, sestavit u odbornic, které opravdu rozumí tomu, co vaše pleť i vizáž potřebuje, uvítá a ocení.

Takže se objednejte do Institutu Orlane. Nechejte si sestavit plán péče, vysvětlit si základy líčení. Výhodou je, že vše, co potřebujete, koupíte na jediném místě, navíc s odbornou průvodkyní, která vás nenechá sáhnout vedle. Víte třeba, že jen 30 % žen dokáže sáhnout po správném odstínu make-upu pro svou pleť? Pak je logické, že se hromadí v koupelně další a další pokusy, které se ve finále také dost prodraží.

Všichni si chceme zjednodušit život. Proč nezačít právě v péči o sebe? Hledejte kvalitu, ne kvantitu. Jen kvalita vám může být přínosem.