Blog: Víte, co jíte?

Mám dny, kdy se snažím jíst úplně zdravě. Pak takové, kdy bych se pod svůj jídelníček rozhodně nepodepsala. Proč? Protože mám pocit, že pro sebe nedělám to nejlepší.

A mám pravdu, nejde jen o pocit. Před lety proběhl průzkum, ze kterého vzešla informace, že lidé, kteří se stravují vegansky či vegetariánsky, mají kvalitnější pokožku než ti, kteří se cpou masem. O pár let později jsem se díky grantovým výzkumům dozvěděla, že maso mít v jídelníčku musím.

Jenže jaké. Mají to být výhradně ryby, nebo také vepřové a hovězí kvůli kolagenu, který právě tato masa obsahují? Maso obsahuje lysin, tedy druh kolagenu, a bez toho se zkrátka neobejdete. Můžete se jako vegetarián cítit lehce, lehoučce i zdravě, ale právě nedostatek kolagenu se vám propíše do tváře. Do pleti. A to vážně nechcete. Je tedy dobré maso jíst, jen si, v duchu přístupu našich předků, vybírat takové, které nezažilo stres, stravovalo se zdravě a zacházeno s ním bylo důstojně. Rozhodně ne kuřata, ale steak jednou týdně vám neuškodí. Ani mně. Neumím si bez něj představit život.

Jiný výzkum tvrdí, že ovoce není pro pleť vhodné, protože obsahuje hodně cukrů. Pokud ale nesníte pět kilogramů jahod na posezení, asi by právě tahle dobrota vliv na kvalitu vaší pokožky mít neměla.

Ale k věci. Proč jsou jídelníček a jeho skladba, bez ohledu na výzkumy, tak důležité? Jakmile tělo trpí nedostatkem zinku, vitamínu D a omega-3 mastných kyselin, začne se to projevovat v tom, že se živiny z jídla hůře vstřebávají a vaše pokožka na to odpoví jediným možným způsobem – popraskanými koutky, snížením produkce estrogenu, vznikem prasklin a vrásek v pokožce. Takže například popraskané koutky jsou jasným důkazem toho, že váš jídelníček není takový, jaký by měl být. Tedy perfektně sestavený pro vaše tělo.

Koutky mi praskají v zimě. V dobách, kdy experimentuji s jakýmkoliv stylem stravování – a že jsem jich za svůj život vyzkoušela už stovky. V mládí to nebylo tak zřejmé, ale čím jsem starší, tím spíš nechci být majitelkou unavených rysů v obličeji, negativních buldočích rýh, akné a vrásek kolem očí.

Takže kašlu na všechny diety, doporučená nařízení i nové objevy a budu se stravovat tak, jak mi to vyhovuje. Jsou dny, kdy si dám steak, ale také dny, kdy se bez masa klidně obejdu. V létě jím hodně zeleniny, v zimě miluji luštěniny. Postupně si dorovnávám vše pro tělo potřebné. A jak říkala moje babička: „Když se o sebe chceš starat a být na tancovačce nejkrásnější, pořádně se na to najez, umyj si obličej a udělej si zábal.“

Ten tedy vynechám, raději sáhnu po některém ze skvělých přípravků Orlane Paris – z v současné době oblíbené řady Fermeté – a jedno je jasné: budu nejkrásnější.

Nesnažte se žít podle doporučení vědců. Ta jsou po letech revidována, vám ale z obličeje vrásky jako mávnutím kouzelného proutku nezmizí. Takže všeho s mírou přátelé, ano… A buďme krásní… Nadosmrti.

Foto: Pexels.com, Suzy Hazelwood