Blog: Sušenky

Ne, o potravě či dobrotě ke kávě řeč nebude. Bude ale o tom, proč máme v zimě vysušenou pleť a co se s tím dá dělat.

Asi to také znáte. Kolem zimního slunovratu nastává období, kdy se mi ve tváři začínají objevovat prasklinky, suchá místa, kterým důvěrně říkám krátery. Pokožka mě svědí, pálí a krémy, na které jsem celoročně zvyklá, zkrátka nefungují. Proč tomu tak je? Na rovinu – můžu si za to sama, a pokud se to samé děje vám, je chyba také ve vašem přijímači, ne u výrobce přípravků. Jeho receptury jsou totiž stále stejné.

Problém je v tom, že se suchou a podrážděnou pokožkou se nikdo nerodí, ta se získává věkem. Tedy čestné výjimky jsou, ale ty mají spíš pak i diagnózu se suchou pletí spjatou… Normální žena, jako jste vy nebo já, se k suché pleti dopracuje. Věkem, tím, že ve vzduchu klesá vlhkost vzduchu, nevhodně používanými přípravky pro péči o pleť. Tedy třeba tak, že ženy málokdy dělí své kosmetické přípravky na letní a zimní řady, většinou používají stále dokola jedny a ty samé produkty – a to je chyba. V zimních měsících bychom, milé dámy, měly používat olejové báze, hutnější produkty, takže je fajn vyměnit gelový čisticí přípravek za krémový a s peelingem zacházet jako se šafránem. Například.
To já ovšem nedělám, protože mám pocit, že bez peelingu stárne moje tvář doslova před očima.

Pozor, pokud si myslíte, že spadáte do věkové kategorie, která potřebuje za všech okolností používat zmatňující dekorativní kosmetiku, pořádně se pletete. Obsahuje složky, které pleť vysušují a nevyživují. Takže sáhněte raději po těch, které rozjasňují a dodávají pleti letní look.

V neposlední řadě, a to je můj problém, si v zimě častěji sahám na obličej. Zkrátka proto, že se necítím komfortně, tvářičky mě pálí a nos svědí. Takže se snažím ulevit si a místo toho, abych si vynadala za včerejší použití peelingu, zlobím se na počasí. To za můj diskomfort ovšem nemůže. Naopak. Zimní počasí, pokud dostatečně sněží a není mrazivo, může být pro pleť i přínosem. Jakmile je dostatečná vlhkost vzduchu, vaše pokožka rozkvete. Podívejte se na Angličanky. Problémy s akné prakticky nemají.

Takže odteď na to půjdu jinak. Pořídím si přípravky, které moje pleť potřebuje, nebudu si osahávat pořád tváře, budu dodržovat denní rutinu a v neposlední řadě se mým denním must have stane termální voda ve spreji. Skvěle fixuje jakýkoliv make-up a osvěží kdykoliv během dne. Navíc je to perfektní fixátor.

A až se rodina bude ptát, proč jsem tak rozhazovačná, vysvětlím všem jejím členům, že když je na přezutí zimních pneumatik u auta a jejich zakoupení, mohla by se najít i nějaká kačka na změnu produktů, které ve stejných měsících, co auto jezdí na zimních, používá maminka. Je to taktéž pro její bezpečí.

A co vy, půjdete do změny?

Foto: pexels.com,  Lena Glukhova