Blog: Sebeláska je v životě to nejdůležitější

Je to jednoduché: Když budete milovat samu sebe, budete mít ráda celý svět. Kde začít a jak se to naučit, pokud s touto dovedností pokulháváte?

Začala bych u toho, že mi moje babička vždy říkávala, že se musím mít ráda – protože to za mě nikdo jiný neudělá. Měla pravdu, ale faktem také je, že to platí až od určité doby. Na vztahu matka–dítě bych nic neměnila, v dospělosti je třeba přitlačit na pilu a začít se milovat měrou vrchovatou.

Tenhle vztah bezpodmínečné lásky dnes rozebírat nebudeme, pojďme se podívat na ty ostatní. Vztahy jsou totiž poměrně ošemetná věc a bylo by namístě rovnou si říci, že na muže se moc spoléhat nedá. Znáte to, buď máte štěstí a nevíte, o čem píšu, protože váš partner je ve fázi pana Božského, nebo naopak máte za sebou zkušenosti, které jasně potvrzují, že váš výběr ideální nebyl. Protože jste hledala co? Partnera a lásku, a ne neurol v hojném množství.

Jaká žena byste tedy měla být? Taková, která miluje samu sebe, svůj život a dokáže se s okamžiky přicházejícími v životě vyrovnat snáz, než když jen chce, aby ji někdo opečovával.

Kromě toho, že se se situacemi, které život přináší, umějí vyrovnat, mají silné ženy ještě jednu výhodu: Nejsou zaskočené, když se jim život rozpadne pod rukama, neustále si přiživují sebeúctu a v neposlední řadě je jim jasné, že nemá cenu hledat někoho, kdo by jim s výše uvedeným pomohl. Protože přesně toto získají – jen samy od sebe.

Pojďme si ale na problematiku sebelásky trochu posvítit. Odpovězte si na následující: Chválíte se za to, co se vám podařilo? Dokážete se zasmát vlastní chybě? Umíte se vykašlat na přípravu večeře a raději vyrazíte na kolo nebo do přírody? Je pro vás podstatné, co tomu řeknou lidi, nebo spíš přemýšlíte nad tím, co dané situaci řeknete vy sama? Pracujete tam, kde vás to nebaví, nebo jste si našla práci, která vás těší a naplňuje? Je pro vás partner opravdu partnerem v pravém smyslu slova, nebo bohem, případně onucí? Jestliže si vždy odpovídáte tak, že na prvním místě jste vy, máte se dostatečně ráda. Vše ostatní je totiž v životě proměnné, vy sama se sebou budete muset vydržet do konce života. A to může být, pokud se ráda nemáte a podléháte vlivu okolí, pořádně těžký oříšek.

Naučte se sebelásce, a hlavně předejte tento způsob vnímání sebe samé všem, na kterých vám záleží. Sebeláska, to je, oč tu běží. Navíc to za vás nikdo neudělá. Dejte najevo svému okolí, že se milujete, a oni? Přijmou vás přesně takovou a budou se k vám chovat stejně. Kde začít? Třeba tím, že se objednáte na masáž do INSTITUTu Orlane a zjistíte, že takové služby, případně manikúra či pedikúra, fungují jako jedinečné posilovače sebevědomí. Navíc je snazší milovat sebe samu a lásku si dávat najevo drobnými službičkami než nevědět, jak to celé uchopit, a tápat.

Foto: Pexels.com, Shamia Casiano