Blog: Proč se kombinatorika vyplatí?

Rozhodně nebudu psát o matematických funkcích. Ale o něčem, co je mi mnohem bližší. Tedy o kosmetice. Jak a kterou kombinovat? A hlavně: Proč?

Setkala jsem se dokonce s radou, že je to vlastně jedno a že není třeba investovat do denního ani nočního krému. Jako teenager jsem tomu ráda věřila a s ohledem na tehdejší kvalitu pleti to mělo asi smysl. Mladá a plně funkční pleť zase tolik nepotřebuje speciální látky povzbuzující fungování telomer v buňkách, čím je ale člověk starší, tím spíš potřebuje povzbudit fungování pokožky na buněčné úrovni. Aby se vrásky netvořily a člověk vypadal možná mladší, než je. Třeba. Asi.

Upřímně? Jak to máte vy? Používáte jeden přípravek na pleť celodenně a celonočně, nebo striktně dělíte na denní a noční přípravky?

A nemusíte si lhát do kapsy. Ani mně ne. Prostě proto, že když to uděláte, za pár let si moc nepoděkujete. Pokud totiž krémy obsahují složky citlivé na světlo a mohou způsobit podráždění pokožky, jistě není dobré používat sebekvalitnější krém denní v noci a noční ve dne. Tím se totiž připravujete o potřebné živiny a přirozenou odpověď na ně.

Je jasné, že kosmetické rituály máme všechny zmáknuté do detailu, je ale třeba teorii převést do praxe. Denní péče poskytuje ochranu před UV zářením, které způsobuje vznik vrásek i pigmentových skvrn, denní krémy mají lehčí texturu a spíš se hodí pod make-up. Noční krémy mohou být obohaceny o tolik moderní retinol, takže se rozhodně nehodí na denní nošení při pobytu na přímém slunci…

Mohla bych pokračovat dál a těch argumentů by mohly být desítky. Zkušeností a věkem poučena ale rozhodně radím jediné: Najděte si kombinaci krémů, které vám vyhovují, ideálně z jedné řady, a nanášejte je tak, jak doporučuje výrobce.

Od doby, kdy používám řadu Oligo od ORLANE, si nemohu stav své pokožky vynachválit. Je svěží, perfektně odpočinutá, rozjasněná a plná života.

Třeba proto, že věřím inženýrům a chemikům, kteří dozajista vědí, co dělat. Kdy a jak látky kombinovat, a hlavně, jak pokožka vnímá a odpovídá na některé látky v noci, jak ve dne.

Stejně tak, jako bych si netroufla mluvit Zdeňku Pohlreichovi do vaření, asi bych si nedovolila odborníkům z ORLANE mluvit do toho, jaký krém se mi kdy na pleť hodí.

Je tisíc detailů, kdy to možné je, pokud chci ale dlouho zůstat krásná, mladistvě vypadající a svěží, rozhodně bych si neměla ze své koupelny dělat laboratoř. To za mě udělali jiní.

A já jsem jim vděčná.

Tak co, ještě pořád máte pocit, že jeden krém vládne všem?

Foto: Pexels.com, Ivan Samkov