Blog: Pravidlo tří sekund

Jsem vychovaná přísnou babičkou, a ještě přísnější maminkou, takže některé nešvary z dětství se jen špatně odnaučuji. A které to jsou?

Například si pamatuji z dětství, že po sprše jsem se musela vždy vydrhnout – do sucha. Za dohledu žen v rodině jsme se se sestrami dřely froté ručníky, až jsme rozedřely je i sebe. Jiná cesta nebyla. Protože maminka byla přesvědčená o tom, že jen na dokonale vysušenou pleť smí přijít její oblíbený tělový krém ze západozemí. Takže neexistovalo, že bychom se sestrami odflákly právě tento rituál, a poměrně dlouhou dobu jsme tak žily s pocitem, že jen v okamžiku, kdy je pleť i pokožka natolik suchá, že začíná strukturou připomínat smirkový papír, je připravena pojmout výživné látky. Nejsem ale jediná takto poznamenaná.

Moje kamarádka si v devadesátých letech dokonce přečetla, že před nanášením denního, nočního, případně očního krému je dobré obličej si omýt vodou a – vyfénovat. Jakože fakt. Na prahu padesátky konečně prozřela a fénuje výhradně vlasy, na druhou stranu je dnes zřejmé, že přesušená pokožka nepojme nic, natož pak výživné látky. Navíc se na ní velmi rychle tvoří vrásky – a těch se dalším vysoušením fakt nezbavíš.

Jiná zase dostala od maminky do vínku informaci, že pokožka má přes noc odpočívat, takže je nanášení jakýchkoli krémů před usnutím holý nesmysl.

A takto bych mohla pokračovat dál a dál. Mimochodem, zkazka o teplých obkladech na oteklou tvář, ta je také dobrá.

Ale proč se o tom rozepisuju? Třeba proto, že doufám, že všechny už víme, že výše uvedené je absolutní nepravda, a že naopak platí, že pleť nejlépe absorbuje účinné látky v okamžiku, kdy je vlhká. Odborníci proto definovali pravidlo tří sekund, během kterých je ideální po očistě pleti na sebe nanášet jakékoli přípravky. Pak už vlhkost pokožky není natolik silná, aby se mohla stát akcelerátorem účinných látek.

A ještě jedna věc. Po martyriu frotýrování se do sucha obzvlášť miluji huňaté osušky, do kterých je skvělé jen zabořit tvář – a celé tělo. Mám averzi k tvrdým osuškám vypěstovanou lety. Dokonce tak silnou, že jsem se z jednoho hotelu odhlásila po půl hodině po příchodu – protože neměli k dispozici ručníky hebké podle mých představ. Ale to je jiný příběh.

Zkrátka platí, že kromě retinolu je vlhkost na pokožce potřebná pro to, abyste peníze za přípravky, které si pořizujete s péčí a láskou, nesetřely večer odličovacím tamponem. To by byla velká škoda.

Rozmazlujte se, hýčkejte a mějte na paměti, že rozhodně ne vše, co vás naučila vaše matka, je funkční a skvělé i dnes, i když ve své době třeba bylo.

Ale takový je život. A pokud potřebujete vědět, jak o sebe pečovat co nejlépe – a v duchu nejnovějších poznatků, objednejte se na konzultaci do Institutu Orlane. Odpověď tam najdete na vše a vaše pleť vám bude vděčná.