Blog: Pravidla kombinatoriky

Jsem ve věku, kdy s napětím sleduji, jak mi přibývají vrásky. Zas takové vzrůšo to ale není, spíš mě zajímá, po jakých přípravcích se jejich exponenciální růst v mé tváři zpomaluje…

Je to tak, v době, kdy jsem žila s pocitem, že pouze hydratace je tím řešením, které mi udrží pleť dlouho mladistvou, přibývaly vrásky rychle. A to jsem se snažila, stejně jako Victoria Beckham, neusmívat se, jíst hodně proteinů, kolagenu atd. Nic se nedělo. Tedy ano, dělo. Asi nejsem tak důsledná – vrásky přibývaly a já byla pořád nespokojenější.

Pak jsem se dozvěděla, že bych neměla monotematicky používat jen jeden přípravek, že by bylo lepší, kdybych jich používala ve správné kombinaci více, protože zralá pleť potřebuje nejen neustálou hydrataci, ale také povzbuzení kolagenových vláken, která v pokožce mají na starost její plnost a svěžest. Kromě toho je skvělé používat séra s vitamínem C, která pleť rozzáří. Jenže ta by se neměla kombinovat s retinolem… A slunce jim také nesvědčí…

Jak tedy pleti dodat vše, co potřebuje, aby zrála pomalu, a přitom nekombinovat nekombinovatelné? I tady je rada poměrně jednoduchá. Například retinol je dobré používat na noc, kdy nereaguje se slunečním svitem. A po ranním očištění pleti je dobré dodat kolagen, plus vitamín C. A přesně si takto hlídat postupy – po třech týdnech jsou změny viditelné – jakože fakt.

Protože jsem holka chytrá, dala jsem na doporučení odbornic a pravdou je, že kombinace ve správných postupech fungují. Chvíli mi sice trvalo, než jsem si zajela to, co je třeba vědět, ale nakonec jsem se to naučila. A jedu zcela automaticky s vědomím, že moje pleť dostává, co potřebuje.

A dokonce se, na rozdíl od Victorie Beckham, můžu na svět i usmívat. Protože vím, že mám v záloze pomocníky, kteří jsou na mojí straně. A efektivně spolupracují.

Kamarádce jsem se snažila vysvětlit, proč koncentráty používám. Považuje je totiž za něco navíc, něco zbytečného, co by měl zvládnout krém. Jenže nezvládne. V krémech je minimální množství účinné látky, takže je na místě doplňovat ji tvářičkám jinou formou. Je to stejné jako s očními krémy. Také ty je třeba používat, je ale dobré vědět, v jakém množství. A to v množství minimálním, jinak mohou vytvářet hrudky. Stejně tak je dobré koncentráty klidně smíchat s běžným denním krémem. Případně s nočním. Ale je dobré je neopomíjet. Věda jde totiž stále kupředu a věřte tomu, že kdyby to nebyl funkční preparát, na trhu by se nikdy neobjevil.

A jestli si nevíte rady, objednejte se na kosmetiku do INSTITUTu Orlane. Během ní můžete probrat vše, co je třeba, a zjistíte, jak správně pečovat o svou pleť. Efektivně.

Foto: pexels.com, milad farhani