Blog: Nemíchejte nekombinovatelné

Postupně si vybíráte přesně takovou kosmetiku, která vaší pleti dělá dobře. Víte ale, že existují přípravky, které byste společně nikdy aplikovat neměla?

Je to pravda. Můžete používat fantastické sérum pro projasnění pleti, jenže obsahuje složku, která v kombinaci s tím, jaké látky obsahuje váš oblíbený denní krém bude reagovat tak, že vám na pleti spustí zánětlivou reakci, vytvoří pigmentové skvrny, případně jiné problémy, které dozajista nechcete řešit.

Jít na objevování nekombinovatelného metodou pokus-omyl se může hrubě nevyplatit. Tak to nedělejte, protože by se vám to, jak již bylo řečeno, mohlo pořádně vymstít. Jaké dvojice byste rozhodně neměla dávat dohromady a proč?

Voda a olej – olej vodu odpuzuje, to je asi chemický proces, který si ze školy pamatujete. A v případě kosmetiky je to tak, že pokud se snažíte přípravek obsahující vodu aplikovat na přípravek obsahující olej, na vaší pleti zůstanou mastné stopy a přípravek s hydra esencí se zkrátka nevstřebá. Pokud už je musíte v této kombinaci používat, zvolte nejdřív přípravek na vodním základu a přes něj aplikujte ten s olejovou bází.

Retinol a vitamín C – tuhle kombinaci jako zakázanou vnímá už asi každý, kdo se trochu zajímá o kosmetiku. Proč tomu tak je? Retinol tvoří v pokožce kolagen, je dobré ho používat přes noc. Jenže jeho kombinace s kyselinou, kterou vitamín C dozajista je, může vést k tomu, že pleť bude hloubkově podrážděná. Odborníci proto doporučují po dvanácti hodinách přípravky střídat. Nikdy nekombinovat. Respektive ještě jinak. Retinol nechte působit v noci, krém s rozjasňujícím efektem, obsahující vitamín C, si aplikujte ráno, po odlíčení pleti pro efektní celodenní vzhled.

Vitamín C a kyselina salicylová – kombinace, která pleť velmi zatíží. Nanášíte si totiž na ni kyselinu na druhou. Přípravky střídejte, nikdy nevrstvěte.

SPF a make-up – pokud používáte přípravek, make-up, s ochranným SPF, problém nevznikne, pokud se budete mazat opalovacím krémem a na něj nanášet make-up, na který jste zvyklá, můžete tak snížit ochranný účinek. A to nechcete.

Retinoidy s benzoylperoxidem – pokud používáte přípravky pro boj s akné, s velkou pravděpodobností právě benzoylperoxid obsahují. A pleť vysušují. Takže dělají to samé jako aplikované retinoidy. A přesušenou pokožku opravdu mít nechcete. Bývá to nejen estetický, ale i bolestivý problém, navíc se na obnažené pokožce bez svrchní vrstvy tvoří vrásky rychleji. Takže vyživuje.

Skoro mě tak napadá, že babičky měly pravdu. S dobrým pomálu, říkaly. Každá z látek výše vyjmenovaných je samostatně skvělá. Jen je třeba vědět, jak s ní pracovat, aby výsledky ve váš prospěch byly co nejlepší. Pokud nevíte, potřebujete se poradit, stavte se u nás v INSTITUTu Orlane.

Těšíme se na vás.