Blog: Máte ráda své foto v pase či občanském průkazu?

Pokud ano, ráda bych se s vámi seznámila. Patřit totiž budete k unikátnímu živočišnému druhu, který vypadá skvěle za všech okolností. Chtěla bych to také umět.

Nenávidím své průkazy, přihodím k výše uvedeným ještě tramvajenku a řidičský průkaz. I na té vypadám jako masový vrah křížený s šílencem, který neví, co znamená slovo kadeřník, má špatně nanesené oční linky a kvůli odlesku světla ve tváři vypadá jako posmrtná maska sebe sama. Mimochodem, pokud jste na předchozí fotografii měla stejně jako já šedý rolák, který vám ukradl nejen krk, ale také barvu z obličeje, trochu jste cestou na místo úřadu zmokla, a navíc jste byla ve stresu, protože v době, kdy na vás měla úřednice čas, jste už měla být dávno někde jinde, což se vám zračilo v obličeji, garantuji vám, že když využijete mnou objevené tipy, určitě se podobná tragédie už nestane.

Pozor, fotografie v dokumentech má sice sloužit k vaší identifikaci, ale můžete na ní také vypadat jako člověk, že… Vzhledem k tomu, že se blíží doba, kdy si zase budu potřebovat vyřídit své dokumenty (je hrozné, jak rychle ten čas letí), našla jsem si tipy, jak se na fotografování připravit, a ověřila si jejich fungování v praxi. Jsem hodná holka, tak se o ně s vámi ráda podělím. Tady jsou.

  1. Na dokladových fotografiích je nezbytné, aby vám byly vidět uši. Proto je lepší než si vlasy dávat za uši vytvořit si precizní culík s několika uvolněnými prameny.
  2. Pro fotografii si dejte práci s konturováním i přirozeným vzhledem. Zapomeňte na třpytky, lesky a další záležitosti, které na fotografii nepatří, navíc za rok budou passé. Stejně tak oční stíny i rtěnka by měly být přírodního odstínu. To, že dnes nosíte rudou rtěnku, může být za rok úplně jinak, neutrální tóny se ale budou nosit stále.
  3. Jestliže se vám hodně mastí pleť, zkuste ji před fotografováním zbavit přebytečného mazu jednoduchým papírovým ubrouskem. Ten mastnotu vsákne a máte po starosti, na snímku nebude mastný koláč parodující tvář.
  4. Neexperimentujte s vlasy, pokud se vám blíží termín focení. Jistě, nechat si vlasy upravit profesionálně nemusí být špatný nápad, zapomeňte ale na to, že byste ráda zkusila ten růžový přeliv, o kterém sníte už roky. Počkejte si, až budou doklady ve výrobě. A vaše univerzální tvář zachycena. Nebo se chcete dívat na něco, co se fakt nepovedlo dalších deset let? Asi ne, že.

Za sebe dodávám, že pro to, abych vypadala skvěle a svěže, mi stačí základ v podobě dlouhodobé péče. Tedy krém. Následně make-up ve správném odstínu, tvářenka, maličko bronzeru a řasenka. Jak jsem se totiž dočetla, s věkem se budu nánosů líčidel zbavovat, takže už dnes vyzkouším, jak krásná budu za deset let. A navíc se nebudu snažit vyhnout všem kontrolám jen proto, jak hororovou fotografii na dokladech mám.

Jak tuhle zapeklitou situaci uchopíte vy?

Foto: Pexels, Ola Dapo