Blog: Léto si žádá své

Přes léto bývám víc venku, víc se vystavuji slunečním paprskům, a protože nechci vypadat jako indiánská babička, měla bych o sebe pečovat tak, abych se nebála na sebe mrknout do zrcadla. To znamená – ve francouzském stylu.

Je to jednoduché. V létě je nesmyslem tvrdit, že slunce vás na líčka políbí a vy budete dokonale krásná. Naopak. Aby ten polibek stál za to a vy jste z něj vytěžila co nejvíc, je třeba pokožku sytit. Látkami, které pleť vyživí, ošetří a dodají jí zdravý vzhled. Jenže kde začít? V letní výbavě by vám neměly chybět termální vody, séra, hydratační přípravky, krémy zklidňující pokožku. Opravdu je máte?

Kamarádka, která žila dlouhou dobu ve Francii, zvládne být krásná během několika minut. Jak to dělá, ptala jsem se nejen jí, ale i sama sebe. A ona mi to prozradila. V létě se stará o to, aby pokožka kypěla zdravím, a aby skvělý stav podtrhla, používá bronzery a řasenky. Kromě toho se vyplatí mít při ruce highlighter, ovšem zapomeňte na třpytky. Highlighter by měl být rozjasňující a téměř neviditelný. Tečka. Třešnička na dortu umístěná na lícních kostech. Nad horním rtem. Tedy přesně v partiích, které potřebujete zdůraznit, a nikde jinde. Pak stačí řasenka, tvářenka a jde se mezi lidi…

Jednoduché jako facka, že?

Ovšem realita je trochu jiná. Než jsem se podle sociálních sítí naučila s highlighterem pracovat, vypadala jsem občas jako karikatura sebe sama. Navíc si průměrný člověk, tedy jako já, sáhne až třicetkrát za hodinu na obličej, takže přesně tento přípravek pro předem definovaná místa se najednou objevil na šatech – tam moc parády neudělal, a ve vlasech – se stejným výsledkem… Takže jsem se pokorně vrátila k bronzeru a fixační vodě ve spreji, která přidrží i to, co by se v létě dávno rozteklo.

Jediné, co jsem si z posezení s kamarádkou odnesla, je tedy stručné sdělení: Kvalita by měla převládat nad kvantitou, a právě v dekorativní kosmetice pro ženy 30 plus to platí dvojnásob. S každým rokem, který se vám na počítadle života zobrazuje navíc, si ubírejte na síle líčení. Právě tím potlačíte vznikající vrásky a budete vypadat za všech okolností skvěle. Aneb jak řekla moje dcera: „Mami, ty stárneš do mládí. Teda chci říct, že čím jsi starší, tím jsi hezčí.“ A uznejte, že za tenhle kompliment se vyplatí trochu zabojovat.

Mimochodem, zmiňovala jsem kamarádku žijící ve Francii. A tak mi to nedalo a zeptala jsem se jí na nošení rtěnek v létě. K tomu jsem se dozvěděla jediné. Rudé rty jsou sice pro Francouzky důležité, v letních měsících ale sahají spíš po výrazném lesku na rty. Přitahuje to pozornost – a že nemáte precizně zvládnuté linky? Koho to zajímá, když ve tváři máte krásně vidět rty

Plus tip navíc: Nemusíte být Francouzkou za všech okolností. V létě se nedokonalost promíjí, ba přímo vyžaduje. Na přehlídkách pro tuto sezonu tak byly vidět rozmazané oči, dokonale rozcuchané vlasy, které vypadaly, jako by jejich nositelka právě skončila s lekcí surfování. Dopřejte si uvolněnost stylu, ale nezapomínejte, že zdravá pleť je základ. Ubere vám roky a díky ní vám budou slušet i rozcuch, vedrem povolené líčení a další nedokonalosti.

Letošní léto je vaše. Tak si ho užijte ve svém stylu. Krásné dny.