Blog: Jste krásná

Je to tak. Tak se zbytečně nekritizujte. Opakovaná lež se totiž stává pravdou…

Psychologové se shodují na tom, že to, co vyzařujete, se přesně odráží ve vaší duši. Takže když si budete podsouvat, že stojíte za nic, že máte takové nebo onaké vlasy, špatnou pleť atd., bude vás tak vnímat i vaše okolí. Ovšem za podobný přístup k sobě sama nemůžete vy, ale ti, co vás vychovali. Takže pokud jste v dětství slýchala, že máte takové a takové zuby, moc se hrbíte, jste melounek a další, je jasné, že sebevědomím překypovat nebudete. Jak ale odborníci dodávají, i s tím, co vyzařujete kvůli křivdám, které si v sobě nesete z dětství, se dá pracovat. I dnes.

Především je důležité uvědomit si, že by vám mělo být jedno, co si o vás myslí jiní, ale mít radost sama ze sebe. Pokud nevíte, jak na to, mrkněte třeba na sebevědomé Američanky. Ty si nikdy neřeknou, že jsou do těch šortek moc obézní, naopak je vynesou s absolutní rozkoší a pocitem, že jim to sluší, i když je střih dělaný pro ženy o několik desítek kilogramů lehčích. Navíc mají v hlavě zafixováno, že komu by se náhodou nelíbily, by se měl dívat na jinou stranu, ale že takových moc nebude, protože ony jsou zkrátka hvězdy. Toto sebevědomí nám Středoevropankám významně chybí.

A s tím je třeba něco dělat.

Posilovat jej můžete například prostřednictvím mentálního koučingu, uvědomit si, že vaše jedinečnost spočívá i v dalších aspektech než jen ve vzhledu. Jak zjistili vědci Wisconsinské univerzity, vzhledem se trápí 60 % žen, což v Česku bude ještě víc, ale jen 12 % mužů. Proč to tak je? Kluci od dětství doma slýchávají, jací jsou borci, zatímco holčičky si za formativní dobu dětství a dospívání vyslechnou mnohem víc kritiky, než je zdrávo.

Také se můžete vykašlat, po vzoru sebevědomých Američanek, na to, co si o vás kdo myslí. Je důležité vědět, že vaše hodnota spočívá v něčem jiném než v tom, jak vás nacení jiní. To byste si na sebe časem mohla dát i cenovku: Výprodej se slevou. A to přece není váš cíl.

Nebo se stačí objednat do Orlane Institutu a nechat o sebe pečovat. Uvidíte, jak vám pravidelná péče a rozmazlování zvedne sebevědomí.

Foto: Pexels.com, Andrea Piacquiadio