Blog: Jak stárne vaše kosmetika?

Pořád se bavíme o tom, jak stárneme my. Ovšem položila jste si někdy otázku, jak stárne vaše kosmetika? Nebo o tom se nemluví? Pojďme zbořit tabu, je to totiž na místě.

Vážně. Pro příklad uvedu příběh mojí kamarádky, která je posedlá sledováním trendů v dekorativní kosmetice. A kdykoli ji přepadnou chmury, vydá se koupit si rtěnku, lesk na rty, výživu na tentýž prostor obličeje. Hromadí je, možná bych se nebála použít slovo „syslí“, v takové míře, že postupně ztrácí přehled o tom, kdy si jaký kousek koupila. To jí je ale jedno, hlavně, že má patnáct tyčinek v kabelce číslo jedna, deset dalších v tašce číslo dva a třicet jiných v koupelně na toaletním stolku.

Pozor, neví, co dělá, protože jak dokupuje – nevyhazuje. Jistě. Její závislost je hlídána tím, že lesky i další přípravky jsou plné konzervačních látek, takže nějakou dobu vydrží, rozhodně ale neví, nebo vědět nechce, že právě tyčinky na rty se při aplikaci setkávají s mnoha mikroorganismy a ty se mohou na přípravku pustit do větší akce. Semeniště bakterií si na rty jistě nanášet nechcete, to uznejte. Stejně tak málokdo ví, že dobu trvanlivosti kosmetických přípravků, nejen rtěnek, je třeba průběžně hlídat a po expiraci je zásadně nepoužívat. Výrobci toto datum neurčují proto, že by chtěli vyšší tržby, ale s ohledem právě na vaše zdraví. A teď si odpovězte: Je signálem pro zakoupení nového krému, séra apod. datum spotřeby, nebo to, že vám zkrátka dojde? Tak vidíte…

Skvělou variantou, která zabraňuje tomu, aby se z vašeho krému stala bakteriemi osídlená vesnice, může být balení s pumpičkou, případně si sežeňte špachtle a začněte je pravidelně pro aplikaci krému používat, nikdy do něj nesahejte prsty.

Taky nestřídejte teplotu. Krémů ani dekorativní kosmetiky. Nenechávejte produkty na přímém slunci a některá séra s bioaktivními látkami je dobré uchovávat v lednici. S tím by vám ale měl poradit prodejce. Nechte se informovat, jak s daným přípravkem zacházet, uvidíte, že se vám pravidla péče o ně dostanou pod kůži velice brzo.

Vrátím se obloukem ke své kamarádce. Myslím, že i za dočasnou ztrátu jejího přátelství by mi stálo za to její muzejní kousky vyhodit. A kdyby nezabralo vysvětlování o zdraví, určitě ji naladím vstřícně, když jí vysvětlím, že díky tomu, že její milované produkty prošly čistkou, ona získává další prostor k nákupu dalších… To zabere.

Mimochodem, víte, že statisticky nákup rtěnky či lesku na rty dokáže náladu zlepšit až o 70 %? Na to myslete, až dostanete informaci o tom, že vaše dítě ve škole zlobí, v práci se nebude dařit a partner vás bude vytáčet. Nakupte si svůj vysněný odstín například značky Orlane a zjistíte, že svět je najednou mnohem barevnější.

Foto: Pexels.com, Polina Kovaleva