Ne, nebudu se pouštět do makroekonomických prognóz ani ničeho jiného. Jde jen o to, jestli jste se někdy setkala s tím, že má vaše kolegyně vyšší plat. Sice je neschopná, ale krásná. A to je, oč tu běží.
Už před čtyřiceti lety mi babička říkala, že za druhé světové války se měly na poště v Příbrami lépe ženy, které měly naondulované vlasy, nalíčené řasy. Nikdo totiž po nich nechtěl tolik náročné práce jako po ženách, které vypadaly, jako by si odskočily za pultík telefonistky z pole. Takže se líčila, aby netahala do noci těžké balíky, kterým se nikdo věnovat nechtěl. Prohlásila, že se mám starat nejen o mozek, ale také o vzhled. A koupila mi první make-up v životě. Mimochodem, přesně ten, který mi tatínek vyhodil se slovy, že mi babička blbnout hlavu nebude. Ovšem nedala jsem se: V osmdesátých letech minulého století, v době, kdy frčel styl disco, to v zásadě ani jinak nešlo, že. Takže jsem se zamilovala do dekorativní, později také do pěsticí kosmetiky.
Takto snadno se mi pod kůži zapsal kód, že se mám o sebe starat. Prošel během desetiletí různými obměnami, výsledek je ale jeden: Kdybych se cítila neupravená, nepodala bych dobré výkony v práci, protože bych si nepřipadala dostatečně profesionální. Což s sebou nese komplikace například v okamžiku, kdy sedím doma na home-office. Sice mě nikdo nevidí, i tak ale potřebuji mít pro dobrý pracovní den upravené nehty, nalíčenou a opečovanou tvář. Umyté a vyfoukané vlasy. V čem spočívá komplikace? V tom, že i kvůli práci z domova vstávám za tmy. Abych se na výkon připravila. A nepřispím si ani minutu. Ranní rituály mi zkrátka ani koronavirus nezmění.
Pravdou je, pokud se vrátím k meritu věci, v životě jsem se mockrát setkala s tvrzením, že tu či onu práci mohu dělat jen proto, že nemám nadváhu, že si zesvětluji vlasy, že se vyznám v nanášení make-upu. To se mi tedy vždy chce křičet, protože já své přednosti vidím úplně jinde, ale budiž, lidé obecně zkratky milují, tak proč ne. Však mám možnost jim ukázat, že se ve svém úsudku mýlí… A že mám sexy mozek😊. Statisticky je také dokázáno, že zaměstnavatelé při přijímacích pohovorech, a nemusí jít jen o poštu v Příbrami, sáhnou vždy raději po člověku, který jim voní, zdá se jim hezký. Podle všech momentálně platných společenských norem. Pravdou také je, že ženy stojí jejich profesionální vzhled až o čtvrtinu peněz měsíčně více než muže, na druhou stranu vydělávají o stejně poměrnou část méně než právě muži, kteří si se svým vzhledem tolik starostí dělat nemusejí.
Smutné ovšem je, že když se mi některý den opravdu nechce se líčit, ptají se mě kolegové soustrastně, jestli náhodou nejsem nemocná. Pokud jsem se totiž rozhodla prezentovat se nějak, nemohu měnit pravidla v průběhu hry a mást lidi, se kterými se vídám denně. A to mám ještě tu výhodu, že nepracuju v profesi, kde bych měla dokonce smluvně ošetřené, jak mám po příchodu do práce vypadat. Pro příklad – přesné návody na to, jak působit skvěle, mají například letušky a další profese, které pracují s lidmi. Američtí vědci například zjistili, že upravená servírka dostane až o 25 % vyšší spropitné než ta, která ráno kolem zrcadla jen prošla… A tak by se dalo pokračovat dál a dál.
V každém případě platí, že muži to mají v životě jednodušší, ale pravdou je, že my jsme ženy, tudíž bychom se jim neměly chtít přiblížit za každou cenu. Stačí vybrat si ty správné pomocníky a budete vypadat perfektně za všech okolností. High tech kosmetika Orlane zajistí přesně to, že budete krásná – i nenalíčená. A to je, oč tu běží.
Bude vám šetřit čas, ale přesto vám umožní cítit se žensky. Navíc kvalitní kosmetiku považuji za skvělou investici do budoucna. Ještě dlouhé roky budu díky ní vypadat skvěle. A pokud opravdu existuje něco jako platová nerovnost kvůli vzhledu, díky Orlane něco takového nikdy nezažiju.
Mimochodem, jdu tohle moudro předat svým dcerám. Nikdy totiž není dost brzo na to, aby se naučily od maminky něco užitečného.
Foto: Pexels.com, Cottonbro